poniedziałek, 9 listopada 2020

Narodowe Święto Niepodległości

 


Historia

W 1795 roku Polska straciła niepodległość w wyniku trzech rozbiorów. Państwa sąsiednie: Prusy, Austria i Rosja podzieliły terytorium Polski między siebie i tłumiły wszelkie akty polskości. Dopiero po 123 latach niewoli, po zakończeniu I wojny światowej, udało się odzyskać upragnioną wolną Ojczyznę. W odzyskaniu niepodległości ogromną rolę odegrały polskie oddziały wojskowe dowodzone przez Józefa Piłsudskiego.

Dzień 11 listopada 1918 roku był przełomowym momentem w dziejach historii Polski. Jest to ważna data dla każdego Polaka będąca symbolem miłości do Ojczyzny, walki o wolność, wiarę i zwycięstwo. Każdego roku 11 listopada obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości, upamiętniające odzyskanie przez Polskę w 1918 roku niepodległości po 123 latach niewoli.

Symbole Rzeczypospolitej Polskiej

Symbole narodowe wywodzą się z historii i tradycji narodu polskiego. Flaga, godło i hymn podlegają ochronie prawnej. Szacunek dla symboli RP służy jednoczeniu społeczeństwa i przypomina o poświęceniu wielu pokoleń Polaków - którzy walczyli i pracowali dla dobra ojczyzny.

Godło

Polskie godło jest umieszczone na czerwonej tarczy i przedstawia Orła Białego z rozwiniętymi skrzydłami ze złotymi szponami i dziobem oraz ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo.

Flaga

Barwami narodowymi Polaków są biel i czerwień, co odzwierciedla flaga Rzeczypospolitej Polskiej. Według ustawy tkanina, z której uszyta jest flaga, musi mieć kształt prostokąta, w którym stosunek wysokości do szerokości wynosi 5:8.


Hymn

Tekst został ułożony przez Józefa Wybickiego w 1797r. we włoskiej miejscowości Reggio. Pierwotnie nosił tytuł "Pieśń Legionów Polskich we Włoszech". Zyskał popularność wśród polskich żołnierzy walczących u boku Napoleona. Później znany także pod tytułem "Mazurek Dąbrowskiego". Jako oficjalną wersję zatwierdzono pierwsze cztery zwrotki z refrenem i uznano go w 1927 roku za Hymn Polski.


Hymn Polski

Jeszcze Polska nie zginęła,

Kiedy my żyjemy.

Co nam obca przemoc wzięła,

Szablą odbierzemy.

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę,

Będziem Polakami.

Dał nam przykład Bonaparte,

Jak zwyciężać mamy.

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

Jak Czarniecki do Poznania

Po szwedzkim zaborze,

Dla ojczyzny ratowania

Wrócim się przez morze.

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

Już tam ojciec do swej Basi

Mówi zapłakany

- Słuchaj jeno, pono nasi

Biją w tarabany.

Marsz, marsz Dąbrowski,

Z ziemi włoskiej do Polski.

Za twoim przewodem

Złączym się z narodem.

 

Serce w barwach narodowych


Przygotujcie:

Dwie kartki z bloku technicznego białą i czerwoną (jak nie macie czerwonej – możecie białą kartkę pomalować kredkami, pisakami, farbami)

Nożyczki

klej

Wytnijcie białe i czerwone serce. Naklejcie czerwoną połówkę serca na część serca białego. Gotowe!


Krakowska Lekcja Śpiewania z okazji Dnia Niepodległości

Od wielu lat co roku w dniu Święta Niepodległości artyści z krakowskiego Teatru Loch Camelot organizowali na Rynku Głównym Krakowską Lekcję Śpiewania patriotycznych pieśni. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa Krakowska Lekcja Śpiewania „Droga niepodległości” odbędzie się online. W środę, 11 listopada o godz. 11 na internetowej stronie miasta oraz na stronie bibliotekapiosenki.pl będzie miała miejsce premiera wideoklipów przygotowanych specjalnie na tę okazję.

 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz