czwartek, 26 listopada 2020

Andrzejki

 


Andrzejki - wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Za kolebkę tradycji andrzejkowej powszechnie uważana jest starożytna Grecja. Pierwsza polska wzmianka o obrzędach andrzejkowych  pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.  Są one specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Wróżby:

·         Lanie wosku jest to podstawa andrzejkowej zabawy. Gorący wosk, roztopiony w żeliwnej lub blaszanej misce, wylewa się na zimną wodę przez dziurkę od klucza i z zastygłych kształtów oraz cienia rzucanego przez nich na ścianę, odczytuje się przyszłość.

·         Wróżba z papieru - potnij czystą kartkę na 13 równych części. Na sześciu z nich napisz swoje najskrytsze marzenia, najlepiej wodoodpornym pisakiem. Teraz wymieszaj dokładnie karteczki, ale nie składaj ich. Wszystkie kartki połóż na dnie dużej szklanej wazy, lub miski i powoli wlewaj wodę wąskim strumieniem. Obserwuj zapisane kawałki papieru. Który pierwszy wypłynie na powierzchnię wody, to marzenie pierwsze się spełni. Jeśli najpierw wypłynie pusta karteczka na spełnienie marzeń będziesz musiała trochę poczekać.

·         Wróżenie ze słomek – na początek każde dziecko zaznacza swoją słomkę innym kolorem, następnie wrzucają je do miski z wodą. Te słomki, które się połączą będą oznaczać wieczną przyjaźń osób, do których należą.

·         Wahadełko – użyj ciężkiej zawieszki na sznurku lub łańcuszku, następnie umieśćcie wahadełko nad dłonią dziecka, któremu będziecie wróżyć.  Dziecko zadaje pytanie, na które możliwa odpowiedź musi być jednoznaczna, np. "Czy dostanę prezenty pod choinkę?". Kiedy wahadełko zacznie kręcić się w stronę zgodną z ruchem wskazówek zegara, odpowiedź brzmi: TAK, jeśli w przeciwną: NIE, jeśli natomiast stoi w miejscu, odpowiedź to: ZAPYTAJ KIEDY INDZIEJ.


          Opracowała: Anna Michalik.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz